Kultuurisuhted

Eesti ja Hiina kultuurikoostöö on heal järjel. Riikidevaheline kultuuri-, haridus- ja teadusalase koostöö leping jõustus 3. septembril 1993 ning alates 1998.aastast on lepingu rakendamiseks sõlmitud 4-aastaseid rakendusprogramme. Praegu kehtiv programm aastateks 2018-2022 kirjutati alla Paavo Nõgene ja Hiina kultuuriministri Luo Shugangi vahel Hangzhous 2017. aasta sügisel. Lisaks on Eesti ja Hiina vahel kehtiv filmikoostöölepe, mis sõlmiti 2016. aastal kultuuriministri Indrek Saare visiidi raames.

Samas ei piirdu Eesti ja Hiina kultuurivahetus ainult lepinguliste suhetega: Eestis on populaarsust võitnud hiina restoranid, samuti tegutsevad organisatsioonid, kuhu on koondunud Hiina kultuurist ja kultuuripärandist huvitatud inimesed.

Eestis on käinud esinemas Hiina tantsu- ja muusikarühmad, on toimunud Hiina kunstinäitusi. 2018. aasta juulis esines Shanghai Ooperimaja kolme etendusega Saaremaa Ooperipäevadel, Pimedate Ööde Filmifestivalil on mitmel korral näidatud hiina filme ning Tallinna ja Helsingi kui partnerlinnade koostöös esitatakse juba mitmendat aastat järjest üheaegselt Hiina uusaastapidustuste tähistamisega seotud kultuuriprogrammi.

Eesti muusika tutvustamist Hiinas edendab silmapaistvalt Eesti Kontsert, kes on toonud Hiinasse esinema mitmel korral ERSO, RAMi, Estonian Voices’i jt ning sõlmis 2017. a oktoobris 3aastase koostööleppe Shanghai Kunstide Festivaliga.

Lisaks esines Hiinas 2017. a septembris Vanemuise Ooperikoor. Varasemalt on käinud Hiinas terve rida Eesti muusika- ja teatrikollektiive ning dirigente, sh Filharmoonia Kammerkoor, käsikellade ansambel Arsis, pianist tšellokvartett C-JAM, Rein Rannap, Teater Must Kast, Piip ja Tuut jt.

Teadusalase koostöö raames sõlmisid Eesti ja Hiina Teaduste Akadeemia 2000. a mais koostöömemorandumi (Memorandum of Understanding for Scientific Co-operation), millele kirjutasid alla Eesti TA president Jüri Engelbrecht ja tema Hiina kolleeg, Hiina TA president akadeemik LU Yongxiang.2003. a sügisel sai Pekingi rahvusvahelisel graafikabiennaalil Gold Prize auhinna kunstnik Benjamin Vasserman. 2010. a märtsis toimusid Hiina Filmipäevad Tallinnas ja 2010. a oktoobris leidis aset Eesti Filmifestival Šanghais. Seoses maailmanäitusega EXPO2010 tutvustati ka Eesti loomemajandust.

Kahepoolne üliõpilaste mobiilsus on suurenenud. Üha rohkem eestlastest tudengeid on haridusteed jätkamas Hiina ülikoolides ning kuna Hiina on viimasel ajal varasemast rohkem huvitatud üliõpilasvahetusest, on stipendiumivõimalused paranenud. Tänu mainitud stipendiumitele on alates 1994. a igal aastal olnud mõnel Eesti üliõpilasel võimalus õppida Hiinas hiina keelt. Hiina keelt ja kultuuri saab erialana õppida vaid Tallinna Ülikoolis. 2010. a septembris avati Tallinna Ülikooli juures Konfutsiuse Instituut.

Aasta-aastalt leiab üha rohkem üliõpilasi Hiinast tee Eesti ülikoolidesse. Hiina üliõpilaste huvi Eestis õppimise vastu on viimasel ajal stabiilselt aktiivne ning Euroopa Liidu välistest riikidest siia õppima saabunud üliõpilaste arvu poolest on Hiina 3. kohal peale Venemaad ja Ameerika Ühendriike. Eesti ülikoolid käivad oma välisüliõpilastele pakutavaid võimalusi regulaarselt Hiinas tutvustamas sihtasutuse Archimedes toel.

2010. aasta sügisel alustas esmakordselt ajaloos tööd eesti keele lektor Pekingi välisülikooli juures.