Diplomaatiliste suhete ajalugu

Eesti-Hiina suhted on pärast Eesti taasiseseisvumist arenenud kiires tempos ning on head ja pragmaatilised. Suhete arendamine on toimunud tänu vastastikusele initsiatiivile: riikide vahel on toimunud arvukalt visiite, sõlmitud on mitmeid kahepoolseid baaslepinguid.

Diplomaatilised suhted Eesti ja Hiina RV vahel sõlmiti 11. septembril 1991 Hiina asevälisministri Tian Zengpei Eesti visiidi käigus. Hiina avas Tallinnas oma saatkonna 1992.  Lisaks saatkonnale on Hiinal Eestis veel ka majandus- ja kaubandusesindus ning kaitseatašee büroo.

Eesti praegune suursaadik Hannes Hanso andis volikirja üle Hiina president Xi Jinpingile 24. aprillil 2023. Eesti esimene suursaadik Hiinas oli Mait Martinson aastatel 2002-2007. Aastatel 1997-2002 oli Eesti Hiinas esindatud ajutise asjuriga (Andrei Birov 1997-2001, Malle Kurbel 2001-2002).

Aastatel 2010-2016 töötas Shanghais Eesti Peakonsulaat, mille koosseisus tegutses ka EAS välisesindus. Praeguseks on need tegevused koondatud saatkonda Pekingis. Samuti esindavad Eestit Hiinas aukonsul Liu Chak-Wan Macaus ning aukonsul Matthew Lam Kin Hong Kongis. Majanduslikult hästi arenenud, soodsa asukohaga Macau ning Hong Kong pakuvad huvi nii Eesti majandusringkondadele kui ka ülikoolidele.

Peale majandussuhetele ja koostööle rahvusvahelisel tasandil on arenenud ka kultuuri- ja haridusalane koostöö Hiinaga.

Riigikogu koosseisudes tegutseb Eesti-Hiina parlamendigrupp. Ülehiinalises Rahvaesindajate Kogus asutati 2008.a. suvel Hiina-Eesti sõprusgrupp.