Diplomaatiliste suhete ajalugu

Eesti-Hiina suhted on pärast Eesti taasiseseisvumist arenenud kiires tempos ning on väga head. Suhete arendamine on toimunud tänu vastastikusele initsiatiivile: riikide vahel on toimunud arvukalt visiite, sõlmitud on tähtsamad kahepoolsed baaslepingud.

Diplomaatilised suhted Eesti ja Hiina RV vahel sõlmiti 11. septembril 1991 Hiina asevälisministri Tian Zengpei Eesti visiidi käigus. Hiina avas Tallinnas oma saatkonna 1992. Alates 14. veebruarist 2018 esindab Hiinat Eestis suursaadik Li Chao. Lisaks saatkonnale on Hiinal Eestis veel ka majandus- ja kaubandusesindus ning kaitseatašee büroo.

Eesti praegune suursaadik Andres Unga andis volikirja üle Hiina president Xi Jinping’ile 28. augustil 2019. Eesti esimene suursaadik Hiinas oli Mait Martinson aastatel 2002-2007. Aastatel 1997-2002 oli Eesti Hiinas esindatud ajutise asjuriga (Andrei Birov 1997-2001, Malle Kurbel 2001-2002).

Aastatel 2010-2016 töötas Šanghais Eesti Peakonsulaat, mille koosseisus tegutses ka EAS välisesindus. Praeguseks on need tegevused koondatud saatkonda Pekingis. EASi esindajaks Hiinas on Ilaria Perla. Samuti esindavad Eestit Hiinas aukonsul Liu Chak-Wan Macaus ning aukonsul Matthew Lam Kin Hong Kongis. Majanduslikult hästi arenenud, soodsa asukohaga Macau ning Hong Kong pakuvad huvi nii Eesti majandusringkondadele kui ka ülikoolidele.

Peale majandussuhete ja koostöö rahvusvahelisel tasandil on Eesti huvitatud ka kultuuri- ja haridusalase koostöö edendamisest Hiinaga. Eesti on alati toetanud “ühe Hiina” poliitikat (Eesti käsitleb Taiwani Hiina territooriumi lahutamatu osana). Hiina ametnikud ja diplomaadid on korduvalt kinnitanud, et Hiina austab Eesti poliitilisi valikuid.

Nagu varasemates Riigikogu koosseisudes, tegutseb ka XIV koosseisus Eesti-Hiina parlamendigrupp (esimees Kalev Kallo). Ülehiinalises Rahvaesindajate Kogus asutati 2008.a. suvel Hiina-Eesti sõprusgrupp (NPC China-Estonian Friendship Group).