Eesti suursaadik Hiina Rahvavabariigis Hannes Hanso andis üle volikirja

Esmaspäeval, 24. aprillil andis Eesti suursaadik Hiina Rahvavabariigis Hannes Hanso üle volikirja Hiina presidendile Xi Jinpingile.

Samal päeval avaldas suursaadik Hanso telefonikõnes Hiina välisministeeriumi Euroopa osakonna peadirektori Wang Lutongiga nördimust Hiina suursaadiku Prantsusmaal Lu Shaye kommentaaride kohta, mis seadsid kahtluse alla Eesti ja teiste endiste Nõukogude Liidu liikmesriikide suveräänsuse. Suursaadik selgitas Wang Lutongile asjaolu, et Balti riigid ei saanud 1991. aastal iseseisvaks, vaid taastasid pärast okupatsiooni oma riikliku iseseisvuse. Hanso rõhutas, et Hiina Prantsusmaa suursaadiku väljaütlemised meie suveräänsuse õigusliku aluse kohta on täiesti kohatud ja vastuvõetamatud.

Volikirja üleandmise tseremoonial osales üle 70 riigi ja rahvusvahelise organisatsiooni esindaja. Lisaks president Xi Jinpingile esindasid asukohariiki välisminister Qin Gang ja Hiina Kommunistliku Partei keskkomitee välissuhete komisjoni juht Wang Yi.

Hannes Hanso on sündinud 1971. aastal Nõos. Ta lõpetas 2005. aastal Londoni Ülikooli Aasia poliitika erialal. Aastatel 2005–2007 töötas ta kaitseministeeriumi rahvusvahelise koostöö osakonnas. Aastatel 2009-2011 töötas Hanso Euroopa Liidu esinduses Hiinas ja Mongoolias. Hanso on olnud Kuressaare linnapea ja Riigikogu XIII koosseisu liige, mh ka Riigikogu väliskomisjoni ning riigikaitsekomisjoni esimees. Aastatel 2015–2016 oli Hanso kaitseminister ja 2019. aastal Euroopa Parlamendi liige. Kaasakrediteeringud on Hansol lisaks Hiina Rahvavabariigile ka Mongoolias ja Vietnami Sotsialistlikus Vabariigis. Hanso resideerib Hiinas Pekingis.